poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Chrysler Building, Empire State Building


Manhattan

Art- Deco znalazł swoje najdoskonalsze wcielenie w nowojorskich wieżowcach. Rzecz jednak w tym, że są nie tylko wysokie, ale mają też swój wdzięk. Najbardziej elegancki z nich to Chrysler building. Od iglicy wznoszącej się 319 m. ponad Manhattanem, po przebogaty marmurowo- chromowany hol wyraża stylistyką radosny dekadencki przepych. 
Manhattan

Magnat rynku samochodowego Walter Chrysler zapragnął najwyższego budynku na świecie I otrzymał go- aczkolwiek rok później Smpire State Building przejął ten tytuł I utrzymal go aż do roku 1974. Budynek obłożony jest srebrzystymi kamieniem ze stylizowanymi elementami modeli samochodów Chryslera. Przyciągająca wzrok siedmiokondygnacyjna iglica ze stali nierdzewnej zdaje się otwierać na szczycie wieżowca. Projekt van Alena zakładał, że koraona została skonstruowana jako sklepienie krzyżowe z 7 części płynnie przechodzących jedno w drugie. Wnętrze jest udekorowane egipskimi motywami, a sufit jest udekorowany freskiem Edwarda Trumbulla, który przedstawia budynki, samoloty i sceny z taśmy montażowej chryslera.

iglica Chrysler Building

 Naroża 61 piętra udekorowane zostały stylizowanymi gargulcami, natomiast rogi 31 piętra zwieńczone są ornamentami w kształcie maski samochodowej Chryslera. Został skonstruowany jako budynek murowany ze stalową ramą oraz metalową okładziną.
Chrysler Building

Mówiąc o nowojorskich drapaczach chmur nie sposób wspomnieć o Empire State Building (William Lamb, 1931). Jest on w swojej bryle bardzo zbliżony do Chryslera. Dolna część obu budynków harmonizuje z pejzażem ulicy, wieże rosną do gory zmniejszającymi się stopniowo segmentami, a na ich szczycie znajdują się iglice. Budynki sa zdobione, choć bez przesady, eleganckimi detalami w stylu art-deco  I wykorzystno w nich nowe, odporne na korozję materiały, jak stal nierdzewna. Oba- ponad 80 lat od chwili powstania- wyglądają jak nowe.
Empire State Building

Przypominający ziguraty kształt nowojorskich wieżowców był częściowo wynikiem zarządzeń wydanych w roku 1916. Nakazywały one, by budynki stopniowo cofały się w głąb działek, dopuszczając światło I powietrze na niższe poziomy oraz leżące w dole aleje.
Empire State Building

2 komentarze: