wtorek, 14 sierpnia 2012

Eastern Columbia Building


Claud Bellman, 1930

Eastern Columbia Building to 13- piętrowy gmach wznoszący się w sercu najpopularniejszej teatralnej dzielnicy świata- Broadway'u. Jest uznawany za jeden z najpiękniejszych historycznych budynków Los Angeles. Został zaprojektowany przez Claud'a Beelman'a na zlecenie nowo powstałego i prężnie rozwijającej się firmy wielobranżowej. 




Budynek został wzniesiony w zaledwie 9 miesięcy, otwarcie odbyło się 12 września, dla potrzeb przedsiębiorstwa prowadzącego sprzedaż mebli oraz ubrań. Budowla została wzniesiona w technice żel-betowej i obłożona błyszczącą, turkusową terakotą. Wyrazisty koloryt został dopełniony przez elementy o kolorystyce głębokiego błękitu oraz złota.



Wertykalizm konstrukcji został podkreślony po przez wpuszczone w lico budynku pasy okien oraz wysokie pasy pustej przestrzeni. Fasada udekorowana jest bogactwem motywów: wstającego słońca, geometrycznych kształtów oraz stylizowanych zwierzęcych oraz roślinnych form.




 Budynek zwieńczony jest czterostronną wieżą zegarową. Na 
szczycie umieszczony jest komin wspierany przez cztery łuki przyporowe.Główne wejście ujęte jest w dwupiętrowej cofniętej niszy, ozdobionej wielokolorową terakotą oraz rzędem kanelowanych lizen.



poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Buffalo City Hall


    Dietel, Wade & Jones, 1931

Spółka architektów zaprojektowała budynek administracyjny dla miasta Buffalo. Budowla jest arcydziełem stylu art deco, łączy w sobie wpływy wielu kultur i sztuk. 



Bryła jest monumentalna, rozczłonkowana i podzielona na wiele, różniących się wysokością elementów. Ogólny widok prezentuje gmach o schodkowej strukturze, podobny zabiego został zastosowany w głównej wieży, stanowiącej dominantę. 


Łamaniem fasady oraz kolorystyką ciepłej ochry nawiązuje do mezopotamskich zigguratów. Głowne wejście zostało ujęte prze kolumnowy, wgłębny portyk ze stylizowanymi kapitelami, całość wieńczy wysoki fryz z płaskorzeźbionymi przedstawieniami robotników, myślicieli oraz zwykłych obywateli Ameryki. 



W dekoracji zewnętrznej budynku powtarzają się  motywy zdobnicze, m.in.: ornamenty zygzakowe, diamentowe oraz meandry. Bryła udekorowana oszczędnie, bez przepuchu, wiele płaskorzeżbionych geometrycznie płycin, często barwionych harmonijnymi kolorami, odcienie czerwieni, pomarańczu. 


W wielu miejscach pionowe ciągi okien ozdobione są ażurową bordiurą o motywach roślinno- geometrycznych wykonanych w metalu. Ornamentyka liczna a zarazem subtelna nadająca gmachowi charakteru.






















niedziela, 12 sierpnia 2012

Argyle Hotel


Argyle Hotel zwany również ,,wieżą słońca” znajduje się w Kalifornii i został zaprojektowany w roku 1929 przez Lelanda Bryanta. Po ukończeniu budowy niezwykły gmach wywoływał zachwyt i od początku funkcjonowania hotelu zatrzymywało w nim się wiele gwiazd hollywoodzkiego kina. 


Sunset Tower jest typowym przykładem nurtu streamline modern w architekturze Art- Deco, który charakteryzował się podkreśleniem krzywej formy, wydłużonej linii oraz stosowaniem elementów marynistycznych. Cechuje się zaokrąglonymi narożami z rzędami okien oraz zastosowaniem luksferów. Zastosowanie pionowej artykulacji ścian podkreślonej rzędami prostych obramień okiennych oraz elementami dekoracyjnymi przypominającymi masywne zwoje. 


Główne wejście do budynku zostało ujęte w kubistyczną bryłę bez zbędnych dekoracji. Z frontu wysuwa się monumentalny ryzalit. Całość zwieńczona zmniejszającymi się kondygnacjami.

Elementem dekoracyjnym nadającym budynkowi klasy i stylu jest fryz obiegający szczyty wszystkich kondygnacji, zdobiony jest stiukowymi motywami przedstawiającymi rośliny, zwierzęta, latające zeppeliny, mitologiczne centaury, a nawet biblijną parę: Adma i Ewę. Fasada została pomalowana na biało- szary kolor, co idealnie koresponduje z błękitem kalifornijskiego  nieba oraz zielenią otaczających palm. Wnętrza zostało zaprojektowane z typowym dla Art - Deco przepychem i luksusem.